فن موثر

حتما می‌دانید که بعد از ور افتادن اخیر پرودی، نخست وزیر ایتالیا، برلوسکنی دوباره به فکر روی کار آمدن افتاده است. اخبار فرانسه به مدت چند ثانیه یکی از مصاحبه‌های تلویزیونی اخیر برلوسکنی برای انتخابات ایتالیا نشان ‌داد که در آن دختر جوانی از او می پرسد: شما برای منی که درآمد پایینی دارم و وضع زندگیم خوب نیست چه راه حلی دارید؟ برلوسکنی می‌گوید: شما باید با یک پسر پولداری مثل پسر من ازدواج کنید. (دختر خنده اش گرفت) با این لبخند زیبایی که شما می‌زنید حتما موفق خواهید شد. گزاشگر تلویزیون فرانسه گفت که دختر بعدا گفته که به برلوسکنی رای می‌دهد. به این می گویند هنر قانع کردن. رشته ارتباطات و حرفه‌هایی که با آن در تماس است با قانع کردن رابطه تنگاتنگی دارند. سیاستمداران و تبلیغگران کالا خیلی از این هنر استفاده می‌کنند. ما خودمان هم خیلی وقتها در ارتباطهای زندگی روزمره درحال قانع کردن اطرافیانمان هستیم. چیزی که به موفقیت ما و آنها کمک می‌کند اینست که بدانیم انگشت روی چه باید بگذاریم که عقیده‌مان را بقبولانیم. خیلی وقتها هم به استدلال و عقل ربطی ندارد. مثل همین مثال بالا.

  
نویسنده : ; ساعت ۸:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱/۱٤
تگ ها : ارتباط


٨٧ مبارک!

haftsin

من بر خلاف کسانی که فکر می‌کنند تبریک گفتن سال نو کاری کلیشه‌ای و تکراری است، تبریک گفتن و شنیدن و خواندن را دوست دارم که معمولا هم با کلی آرزوهای خوب همراه است. البته بشود خلاقیت به خرج داد و جملات تکراری رادیو تلویزیون و روزنامه ها را تکرار نکرد چه بهتر.

 این آخر سالی به این نتیجه رسیدم که داشتن حس خوب نعمت بزرگی است. هر قدر هم که ندار باشی اگر از داشتن و بودن و اتفاقهایی که برایت افتاده حس خوبی داشته باشی، دارا هستی. این در نظر گرفتن جنبه‌های خوب یک قضیه حرف جدیدی نیست اما کار آسانی هم نیست و آرزوی امسال منست برای خودم و همه شما. 

 اول فروردین ما امسال مطابق شده با روز شادی مسیحیها (سه روز قبل از عید پاک). بنا به اعتقاد آنها امروز مسیح در باغ زیتون «شام آخر» را با حواریونش می‌خورد و فردا جمعه توسط یهودا لو می‌رود و به صلیب کشیده می‌شود. امروز اما روز جشن است چرا که امروز بود که مسیح برای اولین بار نان و شراب را به حواریونش داد و گفت «بخورید این جسم و جان منست» و بدین ترتیب سنتی را که نمی‌دانم فارسیش چه می شود ( eucharistie)  و به موجب آن مسیحیها هر یکشنبه در کلیسا نان مقدس از دست کشیش می‌خورند، به وجود آورد. به نظر من مسیحی‌ها در باورهای مذهبیشان خیلی خوب از وقایع بد خوبیهایش را بیرون می کشند. در همین باغ زیتون بود که مسیح لو رفت و می‌توانست روز عزایی باشد اما آنها روی جنبه خوب قضیه تکیه می‌کنند. یا به صلیب کشیده شدن مسیح که آن را مایه بخشش گناهان می‌دانند. کاری به غلط یا درست بودن این باورها از دید یک مسلمان ندارم، برجسته کردن عناصر مثبت یک حادثه غمناک برایم آموزنده است.

 من مصادف شدن این دو مناسبت را به فال نیک می‌گیرم و سالی پر از حسهای خوب آرزو می‌کنم برای همه کسانی که نوروز را جشن می‌گیرند؛ مخصوصا برای شما و همه کسانی که دوستشان دارید.

عکس از موزه ارتباطات

  
نویسنده : ; ساعت ۱:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱/۱
تگ ها : یاد