«دوست» در فیس بوک

از نخستین چیزهایی که در فیس بوک توجه من را جلب کرد کلمه دوست بود: فلانی و فلانی حالا با هم دوست هستند، فلانی این تعداد دوست دارد، برای دیدن صفحه فلانی باید دوستش باشید، و …

 برای طراحان فیس بوک دوست شما کسی است که در صفحه فیس بوک شماست. انگار که این صفحه صفحه دل ماست که هر کس درش هست دوست ماست و هر کس نه، نه. اما من فکر می کنم برای کاربران فیس بوک تعریف دوست چیزی نباشد که این فناوری قصد القایش را دارد. تصویر ذهنی که ما از واژه  دوست داریم چیز دیگری است  و با عضو فیس بوک بودن و دیدن مرتب کلمه دوست هم این تعریف عوض نمی شود.اصولا ورود یک فناوری جدید به زندگی ما الزاما ذهنیت ها را از مفاهیم عوض نمی کند. یا بهتر بگویم همان مفاهیمی را القا نمی کند که در طراحی ابزار پیش بینی شده است. استفاده کنندگان در این مفاهیم از پیش طراحی شده دخل و تصرف می کنند و آنها را به شکلی در می آورند که خودشان می پسندند و با تصاویر ذهنی و معیارهای زندگیشان همخوانی دارد.

بخاطر همین هم گمان کنم همانطور که عبارتهای دوست وبلاگی، دوست اینترنتی، و ... به زبان ما اضافه شده دوست فیس بوکی هم کم کم اضافه می شود. شاید هم تابحال شده. جالب است که ببینیم استفاده کنندگان چه معنایی به این عبارت می دهند. من در مصاحبه هایم با وبلاگنویسها یا در صحبت هایم با این و آن بارها شنیده ام که از کسی به عنوان دوست وبلاگی یاد کنند، یعنی دوستی که از طریق وبلاگ نویسی و وبلاگ خوانی با او آشنا شده اند و معمولا هم او را ندیده اند. دوستی وبلاگی برای بعضی ها دوستی جدی یی نیست. همین که این رابطه دوستی به دنیای واقعی کشیده می شود این دوست به «دوستی واقعی» تبدیل می شود. یادم هست که کسی گفته بود که« یک سری از کامنت گذارانم دوستهای واقعیم هستند، سری دیگر هم دوستهای وبلاگیم هستند که بعد از مدتی که برای هم کامنت گذاشتیم و با هم چت کردیم، بعضی هایشان را دیدم و دوستان واقعیم شدند... » پس دوست وبلاگی الزاما دوست واقعی تو نیست. افراد صفحه فیس بوک ما هم هر چند که به صفت ارزشمند دوست مفتخر شده اند اما من فکر می کنم الزاما آن کسانی نیستند که ما اسم دوست رویش می گذاریم. همه اش بستگی به این دارد که ما چه تعریفی از دوست داشته باشیم.

دوستانی که ما در صفحه فیس بوکمان داریم چه کسانی هستند؟ کسی که با او در دنیای واقعی دوست هستیم؟ هر کسی که ما را «دعوت به دوست شدن» کند حتی اگر ندیده ایمش و از طریق اینترنت می شناسیمش؟ کسی که ما را نمی شناسد اما شناختن بیشتر او هلمان می دهد که دعوت به دوستیش کنیم؟

راستی شروع به دوستی با دید فیس بوکی چه آسان است! یک یا دو کلیک کافی است که من و تو بطور رسمی «دوست»شویم! دوست؟؟؟؟!!

 محض خاطر فرندفیدبازان عزیز مخصوصا پیچ پیچ ، این نوشته  احتمالا درباره این شبکه نیز صادق می باشد!!

  
نویسنده : ; ساعت ٤:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۱/۱٤


بهار خانم آسه می آد، پاها حنا بسته می آد

من سال نوی خودمان را خیلی دوست دارم. چون لازم نیست آمدنش را در مغازه ها و زمبل و زیمبوی زلم زیمبوی خیابانها حس کنی. در هر کشوری باشی ( هر کشوری که زمستانش زم-ستان و تابستانش تاب-ستان است ) می توانی از روزها قبل طبیعت را ببینی که خبر آمدن جشنت را می دهند. این آفتابی که می تابد، این پرنده هایی که می خوانند و آن گلهای کوچکی که این طرف و آن طرف می رویند همه تو را به یاد تمام شدن زمستان سخت و آمدن بهار و عید و کودکی پر از عیدی می اندازند. عدد هشت را هم دوست دارم چون عدد ایلیاد است. امیدوارم این سال «هشت- هشت» سال ایلیادی ئی باشد برای من (که با یک عیدی جانانه از طرف نازنینی معلوم شد که هست، متاسفانه نمی توانم بگویم کیست و عیدیش چیست چون اکثر شمایی که اینجا را می خوانید «آنجا» را هم می خوانید یا اگر نخوانید آنقدر ازش گفته ام که بدانید کیست و آن وقت می روید کچلش می کنید که به من هم عیدی بده و وقتش را می گیرید، مخصوصا اگر بدانید چه عیدی داده) ، سال دفاع از تز برای همه آرزومندان مخصوصا شووک، سال شفا برای همه آنهایی که بودنشان غنیمت است مخصوصا برای مریض امیدوارم، سال تصمیم گیریهای درست برای همه صاحبان تصمیم مخصوصا برای آذر و سال بهتر شدن حال همه مخصوصا حال ایران، حتی اگر این بهتر شدن ذره ای باشد. من از وقتی که قرصهای همیوپاتی خوردم فهمیدم ده درصد تسکین چقدر مفید است وقتی درد بیچاره کننده ای داری!

 

اند عید ئه شما موبارک! (به قول باراک اوباما!)

 

 

پ.ن.ها

-محض اطلاع رسانی: من قالب وبلاگم را عوض کردم چون این یکی هم فهرست موضوعی دارد هم تعداد نظراتش مشخص است.

- آیا کسی پیدا می شود که به من بگوید عید شما مبارک و من هم در جوابش بگویم دمب شما سه چارک و ناراحت نشود و هر دو بخندیم؟ اگر هم کس دیگری پیدا شود که بگوید «ئه زشته این حرفا چیه شادی» که چه بهتر، بیشتر یاد بچگیها می افتم!

 

-توجه توجه:خیلی ممنون از همه کسانی که اعلام کردند من می توانم جواب عید شما مبارکشان را با جمله بالا بدهم. امایادتان باشد که عید فراوان است و قلندر بیدار! زیرش نزنیدها! 

  
نویسنده : ; ساعت ۱٢:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۱/٢
تگ ها : مناسبت