خلاصه ای از یک کتاب فرانسوی در مورد وبلاگ ـ قسمت اول

جدیدا کتاب تازه انتشار یافته ای به فرانسه در مورد وبلاگ خوانده ام به نام : « وبلاگ ها : رسانه ای جدید برای همه »(Les blogs : un nouveau média pour tous)

 

فکر کردم شاید همانطور که خوابگرد گفته برای بقیه هم جالب باشد که بدانند صاحبنظران خارجی در مورد وبلاگ چگونه فکر می کنند. این کتاب نوشته چند وبلاگ نویس کار کشته و سر شناس وبلاگستان فرانسوی است. تصمیم دارم خلاصه ای از آنرا در چند بخش در اینجا بیاورم. در ابتدا مقدمه کتاب:

 

اساس وبلاگ : تقسیم اطلاعات

بچه ها در زنگ تفریح اتفاقاتی روزمره را برای هم تعریف می کنند،وجودشان در نزد دوستانشان با تقسیم اطلاعات معنا پیدا می کند. نو جوان ها فوت وفن های بازی های ویدئویی را برای هم تعریف می کنند و می دانند اطلاعات وقتی با دیگری تقسیم می شوند ارزش بیشتری پیدا می کنند تا زمانی که برای خود نگه داشته می شوند. ولی اوضاع برای منی که سالهاست از آن دوران فاصله گرفتم فرق می کند.در محیط کار به ما یاد داده اند که کسی قدرتمندتراست که ازاطلاعات بیشتر محافظت کند. رییس یک پروژه چیزهایی که یاد گرفته است را هرگز با کسی در میان نمی گذارد زیرا بلطف همین دانسته ها است که پیشرفت می کند. رسانه های سنتی نیز به این امر دامن زدند.

 با بوجود آمدن سیستم های open source و Linux تقسیم اطلاعات برای مهندسین کامپیوتربه ارزشی شناخته شده تبدیل شد. وبلاگ ها نمونه ای از پدیده open source در سطح شخصی است. یک مثال می زنم : پاسکال در وبلاگش هر روز یک دستور آشپزی می گذارد. چرا؟ برای اینکه دانسته هایش را با بقیه تقسیم کند. بعله ولی چرا؟ برای اینکه به نوبه خود به بقیه چیزی یاد بدهد. وبلاگ او روزانه هزاران خواننده دارد که با نظر هایشان این یادداشت ها را غنی تر می کنند. پاسکال با تقسیم علاقه اش اجتماعی را بوجود آورد که در آن علاقمندان به آشپزی هر روز بین هم اطلاعات رد و بدل می کنند و دانسته های خود را غنی می کنند. نه پاسکال و نه هیچکدام از خواننده هایش بدون وجود این وبلاگ نمی توانستند به چنین معلوماتی دست پیدا کنند.

وبلاگ بر پایه تقسیم بنا شده است.دیگران رادر مهارت ها و دانسته های شخصی یا حرفه ایتان بمدت چند ماه سهیم کنید.  مطمئنا از دیدن نتیجه آن تعجب خواهید کرد. بی شک اجتماعی از افراد را بوجود خواهید آورد که همان علائق و نقاط مشترک را دارند و آنها هم به نوبه خود شما را با دانششان یاری خواهند کرد.   

لویک لو مور Loïc Le Meur

 

  
نویسنده : ; ساعت ٢:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/۱٠/٢٠
تگ ها : وبلاگ