خلاصه ای از یک کتاب فرانسوی در مورد وبلاگ ـ قسمت سوم

وبلاگ، پاسخی به نیازهای روحی

Dolores Tam در یادداشتی مینویسد: «سایبرنارسیسیسم پدیده ای است که بعضی ها خوب می شناسندش و از آن پرهیز می کنند و بعضی دیگر مغلوبش می شوند.» در واقع می توان دلایل زیادی پیدا کرد که افزایش تعداد وبلاگ نویسان را توضیح می دهند:

ـ رضایت از خود: بعضی ها احتیاج دارند احساس کنند که در مرکز توجهات قرار گرفته اند و بقیه آنها را به حساب می آورند. عمومی کردن نظرات، تفکرات و رفتارشان که به نظر خودشان بسیار مهمند آنها را ارضاء می کند.

ـ نیاز به تایید شدن در بطن جامعه : افراد برای اینکه ثابت کنند وجود دارند و یک چرخ دندهء ساده یا عضو سازمانی نیستند، می توانند با استفاده از وبلاگ نشان دهند در چه مواردی با بقیه فرق می کنند واز بقیه تمییز داده می شوند. این مورد بر خلاف مورد قبلی که افراطی به نظر می آید ،نسبتا شایع تر است.

ـخواننده خود شیفته یا نارسیسیستیک*: اینبار خود را در جای خواننده وبلاگ قرار دهیم. خواندن وبلاگ می تواند نگرشی اطمینان بخش در خواننده ایجاد کند. Jean Philippe Morin می گوید : « در اینجا یک تناقض به چشم می خورد. این افراد که حتی به همسایه خود بی توجهند، به خواندن زندگی دیگران روی وبلاگ اهمیت می دهند. چرا؟ چون خودشان را در این جا پیدا می کنند، شناخت خود در خودِ دیگری. ما فقط وبلاگهایی را می خوانیم که به ما شبیهند. خود شیفته خود را در چشمه اینترنت نگاه می کند تا تصویری از خود بیابد. بجای روبرو شدن با یک همسایه عجیب و ناشناس، ترجیح می دهد خود را در شخصیت یک وبلاگ نویس بیابد و این یک رابطه بهداشتی، بدون تماس و از راه دور است. دوره دوره «ارتباط» است، دوره نارسیسی که باتصویری که گمان می کند خودش است، هیپنوتیز میشود.

ـ وسیله گریز: وبلاگ نه تنها مکانی برای حرف زدن و خلاقیت است، بلکه نوعی راه گریز است. حضور در اینترنت باعث می شود ممنوعیت هایی که قبلا وجود داشتند ار میان بر داشته شوند. این رفع ممنوعیت بنظر(John Suler The online Disinhibation Effect, 2002) به خاطر موارد زیر است:
• بی نام بودن: وبلاگنویس می تواند تحت نام مستعار بنویسد.
•نامرئی بودن:نویسنده رابطه رو در رو با خواننده ندارد.
•همزمان نبودن : نوشتن و خواندن وبلاگ لزوما بطور همزمان انجام نمی گیرد.
• همسطح بودن : در تماس های اینترنتی تفاوت ها و فاصله های دنیای واقعی از بین می رود و همه از یک امکان صحبت کردن برخوردارند.
البته واضح است که این عوامل خاص اینترنت نیستند.

ـ نیاز تقسیم با دیگری: وبلاگ می تواند وسیله اجتماعی شدن شود. وبلاگنویس هایی که علائق مشترک دارند اجتماعاتی را برای بحث و تبادل تشکیل می دهند. خود آگاهانه یا غیر خود آگاهانه، نظرات خوانندگان و تبادل نظر با دیگروبلاگنویسان چیزی است که وبلاگنویس انتظار دارد.


*نارسیس:شخصیت اسطوره ای که خود را در چشمه ای نگاه می کند ، شیفته خود می شود و تبدیل به یک گل می شود که در فارسی نرگس می نامیم.

  
نویسنده : ; ساعت ٥:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/۱۱/٥
تگ ها : وبلاگ