نمایش باریک اندامی در رسانه ها و تاثیر آن بر زنان

 

مطلبی که در زیر می­آورم خلاصه یکی از مقالاتی است که در کنگره اکفاس ارائه شد. به نظر من یکی از به درد بخورترینها بود. نشان به آن نشانی که کلاس پر بود از شنونده. عجیب هم نبود چون پانل مربوط به بدن (با نگرش علوم انسانی) بود و اصولا هر چیزی که مربوط به بدن شود طرفدار زیاد دارد! من یادم نمی اید این خانم که استاد یکی از دانشگاههای کانادا بود از روش تحقیقش حرف زده باشد و در پاور پوینتی هم که برایم فرستاد و از روی آن مقاله­اش را ارائه کرد روشش را ذکر نکرده است – بله عجیب است!-. اما به هر حال رسانه هر کدام از رسانه­ها باشد و تعداد نفرات پرسش شده هر چه باشد و غیره، نتیجه­های جالبی به دست آورده است.

او در آغاز از شدت گرفتن فشارها که باریک ­اندامی – صد البته باریک اندامی زن - را هدف قرار می­دهند صحبت کرد: مانکنهایی که در پشت جلد مجلات چاپ می­شوند بیش از پیش لاغر هستند، بدن خیلی بیشتر از قبل بطور کامل و برهنه نشان داده می شود، تعداد مقالاتی که روش لاغرشدن را آموزش می­دهند بیشتر شده و غیره. تاکید کرد که رسانه­ها مدلهای بسیار لاغری را ارائه می دهند و این باور را ایجاد می­کنند که می­توان به آنها شباهت پیدا کرد. اما در عالم واقعیت باید به روشهای افراطی متوسل شد تا به چنین وزن و اندامی دست پیدا کرد.

توضیح داد که زنان مورد مطالعه او که مخاطب و دریافت­کننده این پیامها هستند با مقایسه بدن خود و این مانکنها دیدی منفی نسبت به بدنشان پیدا می­کنند. هر چه این مدلها باریک­اندام­تر باشند زنان از بدن خود ناراضی­ترند و هر چه نمایش این مدلها در رسانه­ها بیشتر شود این نارضایتی بیشتر می شود. البته گفت که این پیامها بر همه زنان چنین تاثیری ندارد. این رفتارها – مقایسه بدن با مانکن و تمایل به باریک­اندامی- از سن پایین  (شش – هفت سالگی) آغاز می شود. و آماری به این شرح ارائه کرد: چهل و دو درصد دختران شش تا هشت ساله دوست دارند لاغرتر شوند و چهل درصد دختر بچه­های زیر شش سال قبل از رسیدن به این سن رژیم لاغری را تجربه کرده­اند. 

هر چه فرد بیشتر به استاندارهای زیبایی و باریک­اندامی توجه کند امکان اینکه تصویر منفی­تری از بدنش داشته باشد بیشتر است.حالا این نارضایتی از بدن چه به همراه دارد؟ مطابق تحقیق این خانم پایین آمدن خودباوری و ارزش و اهمیتی که زن برای خودش قائل است، خودداری از برقراری رابطه جن-سی و داشتن روابط جن-سی پرخطر.

با خودم فکر کردم که مدرنیته که آمد و نقشهای سنتی زن را کم رنگ و معناهای سابق زندگی زنان را بی­معنی کرد، می­بایست ارزشهای دیگری را جانشین آن می­کرد. لاغری و زیبایی از جمله این ارزشها برای یک زن مدرن هستند. اما این تحقیق و تحقیق­های مشابه این سوال را در ذهن ایجاد می­کنند که آیا این ارزشهای جدید باعث شکوفایی زن می­شود یا بیشتر ضرر جسمی و روحی و مالی و غیره نصیبشان می­کند؟

 

  
نویسنده : ; ساعت ۸:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٤/۱۳
تگ ها : رسانه ، زن