سالنامه نویسی برای اعتلای وبلاگستان

پیش درآمد: بدلایل مختلف و در عین حال بیخود از سرزدن به وبلاگم غافل بودم و نمی‌دانستم از این به بعد برای انتشار نظرات خوانندگان  باید آنها را تایید کرد. بنابراین از همه کسانی که برای یادداشت قبل پیام گذاشتند و تا به حال پیامشان منتشر نشده بود عذر می‌خواهم.   

بهار آمد و شمشاد‌ها جوان شده‌اند و سیبستان شکوفه کرده‌است و باغبانش یک جعبه از سیب‌های پارینه را دستچین کرده و تحت عنوان «سال‌ ـ نامه» تقدیم مهمانان نوروزی می‌کند. باغبان مهدی جامی، که همیشه یادداشت‌هایش در مورد وبلاگ به درد من خورده، این بار در یک اقدام سیبستانی از همه وبلاگنویسان، به خصوص اَبَروبلاگها، خواسته تا از یادداشت‌های هر ماه  سال۸۴  یک الی سه یادداشت مفهوم ساز انتخاب کرده و یک سالنامه تشکیل دهند.

من در ضمن اینکه امیدوارم منظور سیبستان را از «مفهوم سازی» درست فهمیده باشم، توضیحی به آن اضافه می کنم. به نظر من بحث ‌هایی که در وبلاگستان روی می‌دهند، یا به قول سیبستان نوعی «مفهوم سازی»اند (یعنی از قبل موضوع خیلی برجسته‌ای نبوده‌اند و این وبلاگ‌ها هستند که این موضوعات را پررنگ می‌کنند)، یا بحث‌هایی است که در جامعه یا رسانه‌ها وجود داشته و بازتابش را می‌توان در آیینه وبلاگ‌ها دید. معمولا بحث‌هایی که در جامعه یا رسانه‌های ایرانی نوعی تابو به شمار می‌روند، خوراک خوبی برای یادداشت‌های مفهوم سازانه در وبلاگ هستند: یادداشت‌های سیاسی (انتقاد یا مخالفت با رژیم)، اجتماعی (همجنسگرایی)، مذهبی (کمونیسم) و غیره. بیشتر هم اینطور شروع می‌شود که یکی از اَبَر وبلاگ‌ها درباره آن ‌چیزی می‌نویسد و یا لینک یک وبلاگ کمتر شناخته شده را در وبلاگش قرار می‌دهد و بحث شروع می‌شود. البته این  بحث‌ها می‌توانند از نوع تابو نباشند مانند بحث‌هایی که راجع به زبان وبلاگی در این چند سال رخ داده است. در هر حال آن چه مهم است اینست که این بحث‌ها به قول فرانسوی‌ها  اوریژینال هستند و با وبلاگ امکان جان گرفتن آنها میسر می‌شود. بحث‌های نوع دوم بحث‌هایی هستند که انعکاس زندگی روزمره‌ و مجادلاتش هستند که در وبلاگ تکرار می‌شوند. مثل بحث‌هایی پیرامون انتخابات ریاست جمهوری، عید نوروز، کاریکاتورهای توهین‌آمیز پیامبراسلام و غیره. این‌ها بحث‌هایی هستند که در حوزه عمومی و رسانه‌های ایرانی وجود دارند و با وبلاگ‌ها امکان پروراندن بیشتر و انتشار دادن آن در سراسر دنیا میسر می‌شود. من نمی‌دانم این سری بحث‌ها در تعریف «مفهوم سازی» باغبان مهدی جامی می‌گنجد یانه. امیدوارم حالا که آتشش را روشن کرده، آتشبانش هم باشد و توضیحات بیشتری بدهد، چرا که بحث جالبی است.

حالا سالنامه نوشتن به چه دردی می‌خورد؟ ارائه منتخبی از مهمترین یا مفهوم سازترین بحث‌هایی که در وبلاگمان ارائه کرده‌ایم به شناخت بیشتر وبلاگستان و در نتیجه شناخت خودمان و جامعه ایرانی کمک می‌کند. با تهیه یک لیست از تمام سالنامه‌ها و تحلیل آنها می‌توان فهمید بیشتر چه نوع بحث‌هایی و در چه زمینه‌ایی در وبلاگستان در می‌گیرد، جهت‌گیری‌ها به چه سمتی است، چه تعداد از وبلاگ ها وارد بحث می‌شوند، آغازگر بحث که بوده و با چه انگیزه یا مناسبتی در گرفته، آیا دامنه بحث‌ها به جامعه کشیده شده و تاثیر گذار بوده یا نه و بسیاری موارد دیگر که شاید هر کدام به نوعی در شناخت پدیده وبلاگ ایرانی و دلایل استقبال و گسترش آن در طی این چند سال کمک کند. 

بهرحال من امیدوارم تعداد زیادی از وبلاگنویسان این دعوت را اجابت کنند، در بلاگ نیوز هم تبلیغ می‌کنم و شاید اگر تعداد این سالنامه‌ها زیاد شد و استاد نفس‌گیرم کمی کمتر از من کار خواست، با استفاده از این سالنامه ها تحلیلی از وبلاگستان سال۸۴ بکنم.

  
نویسنده : ; ساعت ٤:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/۱/٧
تگ ها : وبلاگ