به مناسبت روز پرستار

پرستاری از سخت‌ترین شغلهای دنیاست. در تماس بودن با بیمارانی که جسماً و روحاً ضعیف شده‌اند، در خدمتشان بودن، کاستن دردشان و تحمل ناله‌هایشان، صبر و روحیه‌ایی عالی می‌خواهد. حقوق کم پرستاران ایرانی را هم که به این همه اضافه کنیم شاید کمی به بعضی پرستاران ایرانی حق بدهیم که خوش‌اخلاق نباشند.

 اینها را خواهرم که پرستار است می‌گوید. اوایل که به فرانسه آمده ‌بودم وادب و دلسوزی و خوش اخلاقی و احترام پرستارها را نسبت به بیماران مسحورم کرده بود برای خواهرم تعریف می‌کردم. برای من پرستار همان خانم بدجنس پنی‌سیلین بدستی بود که ناجوانمردانه آهت را درمی‌آورد و ککش هم نمی‌گزید. اینجا وقتی می‌خواهند کمی پماد به تنت بمالند اول می‌گویند « یه کم سرده، ببخشید». سیاه و سفید و عرب و عجم و فقیر و غنی هم ندارد.همه محترمند و شایستهٔ لطف. سخت‌ترین کارها را هم برای مریض می‌کنند. از تمیز کردنش تا هر لحظه گوش به فرمان بودنش. خواهرم می‌گفت «بعله، ما هم از این کارها می‌کنیم ولی ما با آدمهای پر توقع زیاد روبرو می‌شویم. بارها شده که تا به مریض یا همراهانش روی خوش نشان دادیم روی سرمان سوار شده‌اند. از آنطرف هم باید غرغر بیماران را تحمل ‌کنیم هم اخم و تخم دکترها را». تازه خواهر من عاشق شغلش است و صبور و دلسوز. البته می‌دانم که در بین پرستارها و بیماران ما هم خوب هست و هم بد ولی اگر پزشکان و پرستاران، خود یا یکی از افراد خانواده‌شان را جای مریض قرار دهند و بیماران و همراهانشان قدر زحمت کادر پزشکی را بیشتر بدانند و نهایتاً همه‌مان حق بقیه و حد و مرزهای خود را رعایت کنیم شاید اوضاع کمی بهتر شود. البته بگذریم که ما ایرانی‌ها کلا با مشتری، ارباب رجوع، بیمار، شاگرد ...  خیلی مهربان نیستیم. این را وقتی به اینجا آمدم فهمیدم. اما تابستان پارسال که پدرم در بیمارستان شهید رجایی عمل قلب انجام داد از مهربانی پرستارهای خوشرو و دلسوز و پرکار تعریفها کرد. کلی امیدوار شدم!

به هر حال روز پرستار به «گل انار، نغمهٔ تار، بوی بهار، خواهرکم»، به دوستانش فاطمه و پرستو، به پرستارهای کم نظیر بیمارستان شهید رجایی و به همهٔ پرستارهای ایرانی مبارک! آرزو می‌کنم حقوقتان را افزایش دهند!  این دسته گل هم که از اینجا کش رفتم تقدیمتان.

 

                                 

   زینب کوچولوی ناز فهیمه، جشن تو هم مبارک!                          

  
نویسنده : ; ساعت ٩:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/۳/۱۱
تگ ها : آدمها