مقایسه‌ایی بین ده وبلاگ محبوب ایرانی و فرانسوی

در دنیای وبلاگ محبوبیت هر وبلاگ با میزان لینکهای داده شده به آن سنجیده می‌شود. تکنوراتی و بلاگرولینگ از مهمترین ابزارهای این سنجش هستند. ولی آمار ارئه شده در این دو سایت کاملا با هم فرق دارد. مثلا برای Instapundit تکنوراتی بیشتر از بیست و یک هزار لینک و بلاگرولینگ بیشتر از دوهزار لینک شمارش می‌کنند. به چرایی این تفاوت کاری ندارم. اما مجله نتی‌زن ماه آوریل لیستی از محبوبترین وبلاگهای فرانسوی بر اساس آمار تکنوراتی داده است که مرا تشویق کرد محبوبترین وبلاگهای ایرانی و فرانسوی را با هم مقایسه کنم. با این توضیح که آمار وبلاگهای ایرانی از بلاگرولینگ می‌آید و آمار وبلاگهای فرانسوی از تکنوراتی.

 

 

اولین چیزی که می‌توان از مقایسه این لیست با لیست ایرانی می‌توان فهمید اینست که وبلاگهای تخصصی –مخصوصا در زمینهٔ وبلاگ و اینترنت ـ در بین وبلاگنویسان محبوبیت زیادی دارد. یعنی وبلاگ نویسان به شناخت وبلاگستان و دنیای مجازی علاقه زیادی نشان می‌دهند. درحالیکه شاید بتوان گفت که در وبلاگستان ایرانی هیچکدام از این ده وبلاگ محبوب، تخصصی نیستند و دربارهٔ همه چیز می‌نویسند. من از وبلاگ تخصصی چیزی مثل دات می‌فهمم. البته خوابگرد را شاید بشود کمی جدا کرد چون مطالبش دربارهٔ ادبیات بر بقیه نوشته‌هایش می‌چربد.

 دوم اینکه به قول یکی از همین وبلاگنویسها وبلاگستان فرانسوی زن‌ستیز است! اگر وبلاگهای پنجم و دهم که با نام مستعار می‌نویسند و زن یا مرد بودنشان معلوم نیست را کنار بگذاریم، می‌بینیم که وبلاگ زنها چندان برای وبلاگنویسها جالب نیست، البته هست ولی به شرط اینکه طرز تهیهٔ غذاهای مختلف را نوشته باشند! من فکر می‌کنم دلیل موفقیت وبلاگ زنان ایرانی و عدم موفقیت فرانسویها به درون جامعه برمی‌گردد. ایرانیها هیچوقت فرصت نکرده‌اند زن را از نزدیک بشناسند.  روحیات، علائق، شادی ها و غمها و هزار چیز دیگر مربوط به زن که در دل این وبلاگهای خاطره‌نویسی است، برای همه جالب است. چیزی است که در هیچ رسانه‌ای دیده نشده و در خود جامعه هم بدلیل هزار تابو اجازهٔ بیانش نیست. برعکس در فرانسه زن مثل مرد کاملا شناخته شده و زیر ذره‌بین رفته است. از برنامه‌های تلویزیونی گرفته تا گفتگوهای عادی روزمره در بارهٔ زن هیچ تابویی وجود ندارد. چیزی که در وبلاگها هست اکثرا برایشان تکراری است.  

 

این مقایسهٔ تطبیقی همچنان ادامه دارد و شایستهٔ یک تحقیق واقعی است. شاید در برنامهٔ پنج سالهٔ دوم این کار راکردم!

مرتبط

چهل وبلاگ پر طرفدار فارسی ـ سیبستان

  
نویسنده : ; ساعت ٦:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/۳/۳۱
تگ ها : وبلاگ