جنگ اسراییل و لبنان در تلویزیون فرانسه

 

 

 

 

در اینکه رسانه های فرانسه تحت تسلط لابیهای قدرتمند یهودی هستند تقریبا شکی نیست.  این را بارها اززبان فرانسویها شنیده ام. برنامه های تلویزیونی و مخصوصا اخبار ساعت ۱۳و۲۰ نیز این را همیشه تایید کرده اند. کافی است یک عمل یهودستیزانه در یک دهکوره فرانسه اتفاق بیفتد. در راس اخبار قرار می گیرد, پیام محکوم کردن این عمل توسط شیراک بلافاصله پخش می شود و دقایق طولانی به این موضوع اختصاص می یابد. حالا وقتی که در کورس ( جزیره ایی در جنوب فرانسه) دهها عمل تروریستی علیه مسلمانان و عربها اتفاق بیفتد, مسلمانان با نامه تهدید به مرگ شوند, مغازه هایشان با سنگ یا بمب  تخریب شوند و دیوارهای شهر با «عرب بیرون» پر شوند, تیترهای مربوط به این اخبار به ندرت جزو اهم اخبار واقع می شوند و مدت زمانی که به شرح آن اختصاص می یابد به وضوح کم است. به ندرت در خبرها شنیده ام که کسی را به جرم عمل اسلام ستیزانه تقبیح کنند, در حالیکه از این نوع اتفاقها زیاد می افتد.

 

در مدت این چند روزی که از حملات اسراییل به فلسطین و لبنان می گذرد, حواسم را جمع کردم که ببینم تلویزیون فرانسه چگونه این موضوع را در اخبار به تصویر می کشد. انتظار داشتم که اخبار را با تخریب خانه ها و مجروحین و گریه و مظلوم نمایی اسراییلیها شروع کنند و خیلی کم از حملات وحشیانه اسراییل به غیرنظامیان فلسطین و لبنان صحبت کنند. اما نه. چند بار دیدم که در اخبار ساعت ۲۰که میلیونها بیننده دارد از آواره شدن لبنانیها و اینکه هدف اسراییل غیرنظامیها هستند صحبت کردند وگریه کردن و بر سر و سینه زدن لبنانیهایی را نشان دادند که در سوگ عزیزانشان نشسته اند. در عوض اسراییلیها را چگونه نشان می دادند؟ صحیح و سالم در پناهگاهایشان. من که یادم نمی اید اسراییلی را در حال گریه و زاری دیده باشم. با آنها مصاحبه که می کنند با آرامش می گویند که ما ۶۰ سال است که به جنگ عادت داریم. اسراییل پر از پناهگاه است و آب و غذا به اندازه کافی داریم. کشورمان را هم بخاطر جنگ ترک نمی کنیم.

 

من همه اخبار تلویزیونی را ندیدم و چیزی که در اینجا می نویسم با یک حساب سر انگشتی است. نظر دادن دقیق در این مورد باید با یک تحقیق کامل همراه باشد. اما فعلا با همین مشاهده یک خط در میان و بدون بازبینی اخبار می توانم بگویم که با این نوع بازنمایی تلویزیون فرانسه احیانا قصد به رخ کشیدن توانایی اسراییل را در حمایت از شهروندانش دارد. قصد نشان دادن قدرتمندی اسراییل و برتری او بر لبنان و فلسطین در حفظ جان مردمش و آواره نشدن آنها. یک نکته جالب دیگرهم اینست که حالا که نه ده روز از اغاز حمله به لبنان می گذرد برخلاف روزهای اول تلویزیون فرانسه مدت بسیار کوتاهی را به پخش خبر در این مورد اختصاص می دهد آنهم درلابلای خبرها. در صورتی که زمان جنگ آمریکا با عراق اهم اخبار و طولانیترین موضوع همین جنگ بود. حالا که نمی توانند دسته گلهای به آب داده مولایشان را توجیه کنند گرما و گزارش از خانه سالمندان و دریا رفتن اهمیت بسیار پیدا کرده اند.             

 


  
نویسنده : ; ساعت ٦:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٤/۳٠
تگ ها : تلویزیون