ادامه تحصیل در فرانسه - ١

تا به حال ایمیلهای زیادی به دستم رسیده که در آنها از من خواسته شده راجع به ادامهٔ تحصیل در فرانسه توضیح بدهم. از آنجا که تعداد این ایمیلها بیشتر و بیشتر می‌شود، بهتر دیدم که همین جا توضیحاتی در این زمینه بدهم. خوانندگان محترم متوجه هستند که من در وزارت آموزش عالی فرانسه کار نمی‌کنم و این توضیحات همه چیزهایی است که اینجا و آنجا شنیده و خوانده و تجربه کرده‌ام. بنابراین مسلما ایراداتی نیز دارد. اما من بیشتر از این چیزی نمی‌دانم. توضیح دیگر اینکه موارد زیر برای علوم انسانی صادق است. رشته‌های علوم پایه و مهندسی هم گمانم شباهتهای زیادی به علوم انسانی دارند. اما شاخه‌های پزشکی و پیراپزشکی کاملا متفاوت است و باید یک کنکور فوق‌العاده سخت را پشت سر گذاشت.

سیستم دانشگاهی فرانسه لیسانس (سه سال)، مستر master (دو سال)، دکترا (سه تا چهار سال) است. دورهٔ ‌لیسانس را مثل ایران باید واحد گذراند و امتحان داد. تعداد کمی از شاخه‌ها هم هستند که دانشجو باید پایان‌نامه‌ای در آخر سال تحویل دهد. مستر به دو دوره مستر یک و مستر دو (هر کدام یکسال) تقسیم می‌شود. مسترها ترکیبی از امتحان و پایان‌نامه هستند. دانشجویان دورهٔ‌دکترا اما از شر امتحان راحت هستند. فقط باید یک تز نوشت و به طور شفاهی از آن دفاع کرد. سمینارهایی هم برای بالا بردن سطح علمی دانشجویان دکترا برگزار می‌شود که معمولا شرکت در آنها اجباری است اما خیلی‌ها شرکت نمی‌کنند و اتفاقی هم نمی‌افتد.

واما اگر قصد دارید برای ادامه تحصیل به فرانسه بیایید باید زبان فرانسه را خوب یاد بگیرید. در فرانسه تا جایی که من می‌دانم دانشگاه انگلیسی زبان وجود ندارد و در ضمن وضع انگلیسی فرانسویها به شدت خراب است. شکایات قبلهٔ عالم ملکوت کل شیء و بانو شمه‌ای از این وضع خراب را گزارش می‌کنند.

- اگر دیپلم دارید و می‌خواهید برای لیسانس خواندن بیایید، من دقیقاً نمی‌دانم چه کاری باید انجام دهید!‌ چون من تقریبا کسی را نمی‌شناسم که برای لیسانس خواندن آمده باشد. احتمالا برای ثبت نام باید از روی اینترنت با مسئولان دانشگاه مورد نظر مکاتبه کنید.

- اگر لیسانس دارید باید روی اینترنت دنبال دانشگاهی بگردید که شاخهٔ تحصیلی شما در آن تدریس می‌شود. بعد از ارسال مدرک دیپلم، ‌لیسانس و ریزنمراتتان فرم پیش ثبت نام را دریافت می‌کنید. بسته به معیارهای دانشگاه فرانسوی و نیز اوضاع نمراتتان، ممکن است شما را در مستر یک یا مستر دو ثبت‌نام کنند. بهتر است یک یا چند موضوع برای پایان‌نامه نویسی در ذهن داشته باشید. اگر مستر یک ثبت نام شدید،‌ باید بعد از شروع کلاسها استاد راهنمایی پیدا کنید که مسئولیت راهنمایی پایان‌نامهٔ شما را بر عهده بگیرد. اما برای ثبت نام در مستر دو در همان مراحل اینترنتی باید موضوع پایان‌نامه‌تان را کوتاه شرح دهید و با استادی که در آن زمینه تخصص دارد به عنوان استاد راهنما به توافق برسید.

- اگر فوق‌لیسانس دارید کارتان به مراتب آسانتر است. باید روی اینترنت استاد راهنمایی متناسب با موضوع تزتان پیدا کنید. اگر نمی‌توانید کسی را پیدا کنید با مدیر گروه دانشکده‌ای که شاخهٔ‌ شما در آن تدریس می‌شود تماس بگیرید و موضوع تزتان را کوتاه شرح دهید. ممکن است او بتواند کسی را به شما معرفی کند. بعد از اینکه با استاد به توافق رسیدید با منشی دانشکده تماس می‌گیرید و مدارک لازم را برایش می‌فرستید.

فرم ثبت نام که آمد باید بروید سفارت فرانسه و هفتاد خوان رستم را برای کسب ویزا پشت سر بگذارید. اینکه به غیر از فرم ثبت نام چه چیزهای دیگری برای دریافت ویزا لازم است را می‌توانید از سفارت فرانسه بپرسید. فقط یک خبر ناخوشایند را هم در اینجا اضافه کنم که نیکولا سارکوزی،‌وزیر کشور فرانسه،‌ چند ماه پیش گفت که پذیرش دانشجو در فرانسه سخت می‌شود. یعنی چهار شرط گذاشت که اگر یادم باشد اینها هستند: اول دانشجو از جمله دانشجویان ممتاز کشورش باشد.یادم نمی‌آید! دومیش یادم نمی‌آید! سوم زبان فرانسه را به خوبی بلد باشد. چهارم متقاضی رشته‌هایی باشد که فرانسه ظرفیت پذرش دانشجو را در این رشته‌ها دارد(و چند تا را نام برد که یادم نیست). خلاصه اینکه بروید دعا کنید که سارکوزی در انتخابات ٢٠٠٧ رییس جمهور نشود. یک آمریکا دوستِ خارجی دوست ندارِ خفن است.

دفعهٔ بعد از شرایط زندگی دانشجویی در فرانسه می‌نویسم.

  
نویسنده : ; ساعت ٢:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/٧/٢٠
تگ ها : فرانس