صفحهٔ شخصی، خواهر بزرگ وبلاگ

صفحات شخصی، personal page یا personal home page، صفحات اینترنتی هستند که گاه از یک و گاه از چند صفحه تشکیل شده‌اند. بعضی از آنها فقط یک نویسنده دارند و بعضی گروهی هستند. عموماً تجاری نیستند و دستور خارجی خاصی در نوشتن به آنها تحمیل نمی‌شود. بعضی‌ها از نظر ساختار و محتوا قوی و بعضی ضعیف هستند. نویسندگان این صفحه‌ها تقریباً همه به نوعی در مورد خود و گاهی زندگی خصوصی خود می‌نویسند. چت، فروم و لیستهای گفتگو امکان دریافت نظر خوانندگان و ایجاد رابطه بین خواننده و نویسنده را فراهم می‌کند. صفحات شخصی قابلیت دریافت و ارائه ٔعکس و صدا را هم دارند.

این خصوصیتهای صفحه شخصی یادآور وبلاگ است. اما یک تفاوت این دو با هم اینست که برای درست کردن صفحه شخصی باید با زبان html آشنا بود ، اما آفریدن یک وبلاگ بسیار آسان است و احتیاج به مهارت خاصی ندارد. من در اینجا قصد بیان شباهتها و تفاوتهای وبلاگ و صفحه شخصی را ندارم. چیزی که برای من جالب است این است که صفحات شخصی زبان فارسی گاهی با صفحات شخصی زبان انگلیسی و فرانسه از نظر محتوایی یک فرق بزرگ می‌کنند. من تا به حال صفحه شخصی فارسی ندیدم که نویسنده در آن از زندگی روزمره‌اش نوشته باشد. صفحات شخصی فارسی بیشتر سی‌وی نویسنده هستند: میزان تحصیلات، تجربیات حرفه‌ایی، علائق، کتابها و مقالات چاپ شده،... نهایتش اینکه عکسی از بچه‌هایشان را روی این صفحات بگذارند. یعنی ایرانیها از صفحه شخصی مانند وبلاگ (جنبهٔ روزمره نویسی‌اش) استفاده نکردند و نمی‌کنند. در صورتیکه تحقیقهای زیادی روی صفحه‌های شخصی به زبان انگلیسی و فرانسه انجام شده که نشان می‌دهند که غربیها از آنها ـ علاوه بر استفادهٔ سی‌وی‌آنه!ـ به عنوان دفتر خاطرات هم استفاده می‌کردند. بررسی دلایل این امر خود یک تحقیقی جداگانه است. اما من گمان می‌کنم بعد از تله رئالیته این دومین ابزاری است که غربیها برای بیان زندگی، احساسات،‌ تجربیات و... خود استفاده می‌کنند و در بین ما ایرانیها رایج نیست. دفعهٔ بعد ابزار ارتباطی دیگری را شرح می‌دهم که باز غربیها از آن برای بیان خود استفاده می‌کنند و ایرانیها نه.

بعضی از منابع:

LICOPPE Christian, BEAUDOUIN Valérie
La construction électronique du social : les sites personnels. L’exemple de la musique, Réseaux, n° 116, pp. 53-96

Chandler, D. (1998) : "Personal home pages and the construction of identities on the web", Communication in Tele 98 European Conference, Strasbourg, September 24-26 1998.
http://www.aber.ac.uk/media/Documents/short/webident.html 
http://www.comu.ucl.ac.be/reco/grems/annaweb/annabelle.htm

پ‌ ن: نکات تکمیلی در بخش نظرها آورده شده است. (امتثال امر کردیم علی آقا!)

  
نویسنده : ; ساعت ۸:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٧/۳٠
تگ ها : وبلاگ