ازWHERE IS RAED تا نوشی و جوجه هایش

 

سلام پکس Salam Pax ( بمعنای صلح به عربی و لاتین) ارشیتکت جوان عراقی است که از ژوئن ۲۰۰۲ با همین نام مستعار شروع به نوشتن وبلاگ به زبان انگلیسی کرد. وبلاگ اوWHERE IS RAED    در ابتدا به شرح وقایع عادی زندگی می پرداخت. پس از مدتی سلام شروع به نوشتن از ظلم و جور صدام و زندگی سخت در عراق کرد. با شروع جنگ امریکا در عراق در حالیکه رسانه های بزرگ جهان حاضر بودند میلیون ها دلار برای پوشش خبر های جنگ بپردازند، سلام موثق ترین گزارش ها را از قلب بغداد در وبلاگش می نوشت. با گذشت زمان وبلاگی که به پر حرفی های روزانه اختصاص داشت، تبدیل به گزارشی واقعی از مبارزه عراقی ها و سقوط رژیم صدام حسین شد و توجه رسانه ها را به خود جلب کرد تا جایی که روزنامه گاردین ستونی را به نوشته های او – همچنان با نام مستعار-  اختصاص داد و نوشته هایش در کتابی با نام Salam Pax the Bahgdad Blog منتشر شد . روزنامه گاردین جدیدا اعلام کرده که فیلم سینمایی ان نیز بزودی ساخته خواهد شد.

 

 نوشی و جوجه هایش وبلاگ زن جوانی است که قصد جدا شدن  از شوهرش را دارد و سرپرستی دو فرزند خردسالش را بعهده گرفته است. این وبلاگ پراست از لحظات زندگی نوشی  که در نهایت ظرافت  انتخاب شده اند و صادقانه و صمیمانه بر صفحه کامپیوتر جا خوش کرده اند. نوشی، مثل اکثر وبلاگنویس هاماجراهای بزرگ و کوچکی را که در زندگیش اتفاق می افتد دروبلاگش می نویسد اما به نظر من چیزی که او ا از بیشتر وبلاگ نویس ها متمایز می سازد دید قوی اوست به حرفها و کارهای ساده فرزندانش. اتفاقاتی که شاید بقیه به سادگی از کنار ان می گذرند ولی نوشی با دوربین قوی نگاهش از انها عکس گرفته در ذهنش مونتاژ کرده و با نثری ساده و دلنشین می نویسد. مجموعه ای از اولین یادداشتهای او در کتابی با همین نام به چاپ رسیده و تا جایی که من میدانم استقبال خوبی از ان شده است. به نظر من این کتاب میتواند الهام بخش خوبی برای یک سریال تلویزیونی یا یک مجموعه طنز شود. لااقل میتوان از قسمت های مختلف ان بعنوان چاشنی طنز در فیلم های سینمایی ، مجموعه های تلویزیونی یا نمایش های رادیویی استفاده کرد.

 

این دو وبلاگ موفق که از شخصیت قوی نویسندگانشان نشات می گیرند، هر چند که با موضوع و انگیزه و هدف های مختلف نوشته می شوند، نقاط مشترکی نیز با هم دارند. نویسندگان این وبلاگ ها بدنبال تحسین شدن یا جلب توجه دیگران نیستند و موفقیتشان بدلیل قدرت کارشان، جدید بودن سبک نوشته هایشان و قدرت کلماتشان است. سلام و نوشی با اینکه نویسندهای حرفه ای نبودند، با استفاده از فرصتی که دنیای وبلاگ به انها داد، هر چه دیدند و شنیدند و حس کردند و فکر کردند نوشتند وبدین ترتیب  کسانی را ترغیب به چاپ و خریدن «وبلاگشان» کردند.

 امیدوارباشیم که سلام پکس دیگر کتابی راجع به جنگ در عراق چاپ نکند و در عوض نوشی جلد صدمین کتابش را با نوشتن از فرزندان و نوه های الوشا و نوشا بیرون دهد.

 

 

 

  
نویسنده : ; ساعت ٤:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/۳/٥
تگ ها : وبلاگ