قتل یک وبلاگ فرانسوی

پیشنهاد یک دوست عزیز مبنی بر تهیه یک فهرست موضوعی برای نوشته‌های وبلاگم باعث شد که نگاهی اجمالی به کلیه یادداشتهایم بکنم. یک یادداشت توجهم را جلب کرد. در این یادداشت یک وبلاگ طنز فرانسوی را معرفی کرده بودم که توسط چند جوان شوخ‌طبع و نوشته می‌شد. این وبلاگ بطور ظریف و ضمن درباره دزدیها، ریاکاریها و ندانمکاری‌های  ژاک شیراک و از زبان خود او نوشته می‌شد.

یادم افتاد که هنوز دوماه بیشتر از فعالیت این وبلاگ نمی‌گذشت که نویسندگان یادداشت آخر را با عنوان «نتیجه گیری» نوشتند و دیگر خبری از آنها نشد. متن یادداشتی چیزی نبود جز نامه‌ٔ اسکن شدهٔ دفتر ریاست جمهوری، که در آن از نویسندگان خواسته شده بود تا به فعالیت وبلاگ خاتمه دهند. در این نامه ذکر شده بود که رییس جمهور در ابتدا از نوشته‌های شما خوشش می‌آمده اما ادعای شما مبنی بر داشتن رابطه با آژانس دولتی و نیز نظرهای توهین‌آمیز خوانندگانتان او را ناراحت کرده است.

پارسال که نامه و عنوان یادداشت -که خبر از پایان وبلاگ را می‌داد- را خواندم فکر کردم که این هم یک شوخی است. کامنتگذاران هم همین را می‌گفتند. هر چند که ظاهر نامهٔ اسکن شده حکایتی از جعلی بودن آن نمی‌کرد اما اصلا فکرش را نمی‌کردم که یک وبلاگ برای شیراک آنقدر مهم باشد که دستور توقفش را بدهد.

رسانه‌های فرانسه مخصوصا تلویزیون تا می‌توانند شیراک و زنش را دست می‌اندازند. برنامهٔ‌ Les Guignoles de l’info هم در راس آنهاست که گاهی بطور بسیار زننده شیراک را نقد می‌کند. پارسال فکر می‌کردم که آن وبلاگ همه را سر کار گذاشته و دوباره باز می‌شود، اما امروز که بعد از مدتها خواستم سری به آن بزنم دیدم به کل از صحنه روزگار محو شده است. اینکه رسانه‌های فرانسه بسیاری از خبط و خطاهای رییس جمهور مملکتشان را به طور جدی، با طنز و یا حتی هجو بیان می‌کنند اما یک وبلاگ طنز اجازه نوشتن در همین باره را ندارد نشاندهنده چیست؟

  
نویسنده : ; ساعت ۱:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/۸/٢٤
تگ ها : وبلاگ