سهم انتخابات در وبلاگ های ایرانی و فرانسوی

 

 

فردای روزی که ژان ماری لوپن، رهبر حزب راست های افراطی ( حزب نژاد پرست و فاشیست فرانسه) به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری راه یافت (۲۲مه ۲۰۰۲) ، انتظار داشتم سر کلاس همه از این « شوک سنگین» صحبت کنند، انتخابات را تحلیل کنند، بحث کنند، لااقل عصبانی یا خوشحال باشند. ولی بر عکس انتظار من همه مثل همیشه امدند و مثل همیشه یک سلام و سر جای خود نشستن و ورود استاد و درس و پایان کلاس و خدا حافظی. موقع خارج شدن از کلاس از یکی دو نفر پرسیدم : «انگار فرانسوی ها نژاد پرستان را به سوسیالیست ها ترجیح دادند؟ » گفت: « هوم م م م م ، چه می دونم، به هر حال من که کمونیست هستم، نمیدونم کی به لوپن رای داده» ان یکی هم دو سه جمله در دفاع از شیراک و راستی ها گفت و رفت.

 هر چند که انسال مردم فورا به خود امدند و تظاهرات های فراوان راه انداختند و اگهی و اعلامیه پخش کردند که ما لوپن و فرانسه نژاد پرست نمی خواهیم، ولی معمولا در جمع مردم عادی ازاتوبوس و مترو گرفته تا خیابان و دانشگاه وبین دوستان، و بطور کلی در محافل عمومی  بندرت اثری از بحث سیاسی دیده می شود.

 بر عکس در ایران از اصلی ترین حرفهایی که در یک جمع زده می شود بحث سیاسی است و در زمان انتخابات این بحث ها به اوج خود می رسند. من به دلایل سیاست زدگی جامعه ایرانی و سیاست نزدگی (!)جامعه فرانسوی کاری ندارم. چیزی که به نظر من جالب می رسد اینست که وبلاگ بر عکس تمام رسانه های دیگر ایینه تمام نمای روحیه، افکار،علائق مردم یک جامعه است : در حالیکه رسانه های فرانسوی بیشتر از یک ماه است که گوش ما را با خبرهای رفراندوم قانون اساسی اروپا کر کرده اند، وبلاگ ها در این مدت علاقه چندانی به این موضوع نشان نداده اند.این انتخابات یکشنبه گذشته در فرانسه برگذار شد واز قرار معلوم اینده فرانسه در اروپا به این رای بستگی داشت. بر خلاف میل شیراک و اکثر سیاستمداران فرانسوی و اروپایی، مردم  رای «نه» به این قانون اساسی دادند . شیراک بحران زده تصمیم به ایجاد تغییرات در کابینه خود گرفت و بدین ترتیب نخست وزیر، ژان پیر رفرن، را «استعفا ا ند » و بزودی لیست جدید وزیران را اعلام خواهد کرد.با وجود اینهمه تحول در امور سیاسی که خواستگاه ان همین مردم مردمند، وبلاگ ها بیشتر ترجیح دادند از روز مادر که مصادف با روز انتخابات بود بنویسند تا این  «حماسه افرینی».

 بر عکس، هفته هاست که در اکثروبلاگ های ایرانی از انتخابات ریاست جمهوری که بیشتر از دو هفته دیگر بر گذار می شود می خوانیم : دلایل در انتخابات شرکت کردن یا نکردن، توجیحات به فلان شخص رای دادن یا ندادن، تایید صلاحیت شدن ها  و ....

 

رابطه مستقیم نوشته های وبلاگی با روحیه یک جامعه نشان می دهد که وبلاگ بعنوان یک رسانه دمکراتیک، بازتاب خوب نه تنها درونیات شخص، بلکه فرهنگ و خلق و خوی یک جامعه است.

 

 

 

 

  
نویسنده : ; ساعت ٥:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/۳/۱۱
تگ ها : وبلاگ