به بهانهٔ انتخاب هفت‌سنگ

نظرسنجی هفت سنگ وبلاگ من را به همراه شش وبلاگ برگزیده دیگر در حوزه‌های مختلف، به عنوان وبلاگ برگزیده حوزه رسانه انتخاب کرده است. اینکه اسم وبلاگ من در کنار وبلاگهای پرخواننده و زیاد لینک داده شده و صد البته محبوبم قرار گرفته برایم خوشایند است. خیلی دلم می‌خواهد بدانم « هیئت تحریریه هفت‌سنگ و صاحب‌نظران و کارشناسان رسانه‌» که وبلاگوار را برگزیده‌اند چه کسانی بودند و با چه معیاری وبلاگ من را انتخاب کرده‌اند. وبلاگ من در هر به روز کردن (اگر به مطلب لینک داده نشود ) حدود صد خواننده دارد و تعداد کسانی که من را در لینکدونی وبلاگشان قرار داده‌اند زیاد نیست. اینکه با همین تعداد کم وبلاگم توانسته نظر انتخاب‌کنندگان را جلب کند جالب است. تا جایی که یادم می‌آید این اولین بار است که کسی به من (وبلاگ من = خود من) رای می‌دهد و حالا هم که شانسم زده و اول هم شده‌ام! «شما که غریبه نیستید»، کلی هم خوشحال شدم!

کمی که خودم را تحلیل می‌کنم می‌بینم این به این دلیل است که آدمها نیاز دارند که دیگران تاییدشان کنند. (به قول ستارهٔ «زمانه» که داشت در همین زمینه حرف می‌زد: وقتی من یه تی‌شرت نو می‌پوشم دوست دارم بهم بگن چقد این تی‌شرت بهت می‌آد!) وبلاگ نویسی این فرصت را به نویسنده اش داده که از طرف دیگران تایید شود. چه از طریق کامنت گرفتن چه از طریق لینک چه از طریق مسابقه های اینچنینی. وقتی کسی به مطلب ما لینک می‌دهد و حرف ما را تایید می‌کند، ‌یا کامنتی می‌گذارد که حاکی از دقت به مطلب ماست، ‌یا وبلاگمان را برمی‌گزیند و ... به نوعی به ما می‌فهماند که تو(وبلاگت) را خواندم. قابل تامل هستی. عکس‌العمل من را برانگیخته‌ای و دانستن این موضوع احساس خوبی در آدم ایجاد می‌کند.

حالا سوالی که من از خودم می‌پرسم اینست که آیا وبلاگنویسها نسبت به نوشته‌های انتقادی که درباره‌شان نوشته می‌شود هم همین حس را دارند؟ عکس‌العملهای توهین آمیز چطور؟ در یک مقاله فرانسوی می‌خواندم که وبلاگنویس دوست دارد از او حرف بزنند،‌ چه خوب چه بد. حرف نزدن از وبلاگ به منزله انکار کردن و ندیدن اوست. آیا وبلاگنویسان دوست دارند ار آنها حرف زده شود حتی اگر انتقاد باشد؟ این از آن ‌چیزهایی است که در تحقیقم قصد بررسی کردنش را دارم.

به هرحال از داوران مسابقه هفت سنگ به خاطر اینکه بین این همه وبلاگ حوزهٔ رسانه من را انتخاب کردند و بدین ترتیب یک کامنت به یاد ماندنی برای تمام وبلاگم گذاشتند تشکر می‌کنم.

 

  
نویسنده : ; ساعت ٥:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/۱٢/٢٦