چه کسی «جنجال پاپ» را به پا کرد؟

سخنان پاپ راجع به اسلام جنجالها وتفسیرها و نقدهایی زیادی را به پا کرد( ترجمهٔ یک نقد جالب از کارن آرمسترانگ را در ملکوت بخوانید). اما برنامه «ایستی بر تصاویر»Arrêt sur images به این جنجال از زاویه دیگری نگریسته است. این برنامه که یکشنبه‌ها از France 5 پخش می‌شود به تجزیه و تحلیل برنامه‌های تلویزیونی، سینمایی (و به ندرت رادیویی) داخل و خارج فرانسه می‌پردازد. قسمتی از برنامهٔ ٢۴ سپتامبرش به چگونگی رسانه‌ایی کردن حرفهای پاپ اختصاص داشت.

این برنامه ابتدا سراغ مصاحبهٔ شبکهٔ الجزیره با اسقف اعظم اورشلیم می‌رود. مجری الجزیره از اسقف می‌پرسد:« به نظر شما درست بود که پاپ با بیان دو جمله از یک کتاب قرن چهارده را جدالهای آن زمان مسلمانان و مسیحیان را زنده کند و بین آنهااختلاف ایجاد کند؟» اسقف اعظم پاسخ می‌دهد: « در واقع همین طور هم شد. اما این یک تصادف بود. پاپ در ابتدای سخنانش گفت که تصادفاً کتابی خوانده که با موضوع صحبتش در این کنفرانس جور در می‌آید. اما سوالی که من به عنوان یک مسیحی و عرب می‌پرسم اینست : چه کسی این دو جملهٔ کوتاه را از یک کنفرانس پیچیدهٔ الهیاتی به رسانه‌های عرب منتقل کرد؟» مجری الجزیره می‌پرسد:«‌منظورتان چیست؟ می‌خواهید بگویید یک سری خواسته‌اند به اختلافات بین شرق و غرب دامن بزنند؟» اسقف جواب می‌دهد: « بله. بعضی‌ها می‌خواهند چهرهٔ بدی که از اسلام وجود دارد را برجسته کنند. کاری می‌کنند که مسلمانان عکس‌العملهای نامناسب نشان دهند و چهرهٔ اسلام خرابتر شود. چیزی که پاپ مطرح کرد دو جملهٔ کوتاه در یک کنفرانس طولانی‌بود. باید دید کدام رسانهٔ عرب آن را پخش کرد و کدام رسانه آن را منتقل کرد.» مجری الجزیره هم می‌گوید که این رسانه‌های غربی بودند که بار اول این سخنان را پخش کردند نه رسانه‌های عرب.

ژورنالیست برنامه «ایستی بر تصاویر» که تحقیقی در این زمینه کرده ادامه می‌دهد:« این موضوع را بار اول خبرگزاری فرانسه AFP همان روز سخنرانی، سه شنبه دوازده سپتامبر، علنی می‌کند.» مجری برنامه هم می‌گوید « خب پس این رسانه‌های غربی بودند که شروع کردند!» ژورنالیست با کمی تندی جواب می‌دد« بله، ‌اما این الجزیره و العربیه بودند که بلافاصله خبر را (همان روز سه شنبه) پخش کردند و این در حالیست که روز سه شنبه در هیچکدام از رسانه‌های فرانسوی این سخنان مطرح نشد. چهار شنبه صبح در فیگارو به چاپ رسید آن هم لابلای جملات دیگر و نه به طور برجسته. از چهارشنبه شب بود تلویزیون فرانسه شروع به پخش سخنان پاپ راجع به اسلام کرد.»

البته اسقف اعظم اورشلیم این سخنان را نشنید که پاسخ بدهد،‌اما سوال بدی هم مطرح نکرد. آیا واقعاً خبرگزاری فرانسه یا الجزیره و العربیه دنبال تحریک احساسات مسلمانان بوده‌اند؟ اینکه آیا بهتر بود این سخنان رسانه‌ای شوند یا نه هم به قول مجری این برنامه بحث دیگری است.

اگر فرانسه می‌دانید می‌توانید این برنامه را در اینجا ببینید. Chronique d'Ioulia Kapoustina. تا پارسال فقط برنامهٔ هفتهٔ قبل را می‌شد روی اینترنت دید ولی امسال انگار می‌شود برنامه‌های قبل را هم دید.

/ 4 نظر / 4 بازدید
mohamad

ba salam. khaste nabashid. be nazaram noghteye govate weblogetoon be in nokte barmigarde ke monsef hastid. omidvaram monsef bemoonid. ghat an avalin nokte baraye yek resaneye khoob hamin ensafe. be weblogetoon sar mizanam. khodanegahdar.

شاه‌محمدي

سلام/ خانم ضابط لطفا آخرين پست بنده را بخوانيد. مربوط به شما مي شود. منتظر پاسخ‌تان هستيم/يا حق

جاهد

تو فکر اون آدم نخستينی هستم که توی غار داشت با يه تيکه سنگ و چوب يه چيزی از خودش مي‌ساخت... چقدر اين صحنه مي‌ارزه به اين همه صحنه‌ی مدرنيته‌ی «کثيف»...