بله؟ چه گفتید؟!

همکارم که دختر حدودا سی ساله‌ای است تعریف می‌کرد گوش‌های خیلی تیزی دارد و حتی صحبت‌های آرام دانشجویان را هم می‌شنود. یکی از ماجراهایی که تعریف کرد از این قرار بود که سر کلاس "فرهنگ دیجیتال" در نظر داشت درباره عکس روی اینترنت صحبت کند و از سرویس‌های به اشتراک گذاشتن عکس نظیر فلیکر یاد کرده بود و برای مثال عکس‌های فلیکر خودش را در کلاس نشان داد. یکی از دانشجویان پسر – دانشجوی مستر دو یعنی سال دوم کارشناسی ارشد- که ته کلاس نشسته بود به آرامی گفته « عجب جیگریه!» (ترجمه البته از بنده است که به نظرم می‌تواند در چنین کانتکستی معادلی برای trop bonne ! باشد.) ماریانیگ می‌‌گفت با عصبانیت گفتم بله؟ چه گفتید؟ می‌گفت پسر مات و مبهوت به من نگاه می‌کرد و به تته‌پته افتاده بود. ادامه داده «نه بفرمایید چه گفتید؟ بلند بگویید بقیه هم بشنوند!». و پسر باشرمندگی جواب داده معذرت می‌خواهم خانم. نباید چنین حرفی می‌زدم.

ماریانیگ به تعریف بقیه فتوحات گوشهایش ادامه داد اما من باخودم فکر کردم من اگر جای او بودم چه کار می‌کردم؟ یا اگر این اتفاق برای استاد خانمی در ایران بیافتد چه کار می‌کند؟ اگر استاد زن با برخوردی مشابه، به توهین اعتراض کند آیا پسر دانشجو معذرت‌خواهی می‌کند؟

 نمی دانم این روش " بله؟ چه گفتید؟" آیا در فرانسه برخورد غالب است در مواجهه با توهینی که به زن می‌شود یا نه. می‌شود با نگاه پاسخ داد، می‌شود بعد یارو را گرفت و با او صحبت کرد اگر آدم آدم مسلط‌به‌خودی باشد یا کارهای دیگر. قاعدتا باید به شخصیت آدم هم ربط داشته باشد. اما چیزی که قابل توجه است این اعتراض به توهین است که زن فرانسوی برایش امری بدیهی است. در فرانسه از بچگی به دختران و پسران یاد می‌دهند و این در جامعه جا افتاده که مرد حق توهین به زن، از هیچ نوعی را ندارد و حتی لباس باز یا گیسوان افشان و چهره فتنه‌برانگیز زن هم نباید وسیله‌ای باشد برای اینکه به حریم زن، کلامی یا تماسی، تجاوز کنند. اگر توهینی صورت گرفت زن حق خودش می‌داند اعتراض کند و از آنجا که برای مرد جا افتاده که توهین به زن کار اشتباهی است، از آن دفاع نمی‌کند و به آن اعتراف می‌کند. البته من این رفتار را به همه مردان فرانسوی تعمیم نمی‌دهم. اما برخورد غالب است.

/ 9 نظر / 30 بازدید
زری ناز

دروود بر شما.موفق باشی . توی ایران یه زن منشا همه ی هوس بازی ها فتنه ها گناه و خیلی چیزای دیگه معرفی میشه. و مرد موجودی معرفی میشه که فریب خورده اس و بنده خدا گناهی نداشته!! بلکه زن اون رو اغفال کرده. نمیدونم تونستم خوب منظورم رو بگم یا نه! گمون نکنم. موفق باشی و پیروز.

مهتا

می خوای یه بار امتحان کنم تو کلاسام :[نیشخند] ولی احتمالا قضیه میکشه به حراست و استاد محکوم میشه !!

Bi-khabar

vali be nazare man "che jigarie" tohin nist balke ye complement ya tarif e. chera fekr mikonin age ye pesar be ye dokhtar bege "cheghadr khosshkeli ya Che jigari ya ...." dare behesh tohin mokone?!!!a

Mr.Karmand

البته مردای ایرانی خیلی چشم پاک هستند از این چیزا نمیگن

حیران

سلام خوش به حالشون [ناراحت] اونوقت می گن کرامت انسانی زن توی غرب رعایت نمی شه !

سوما

سلام. وبلاگ بسیار خوبی دارین. از خوندن مطالبتون لذت بردم. فقط یک سوال دارم. آیا قانون منع حجاب در دانشگاههای فرانسه اعمال می شه؟

ناصحین89

خب اونا اگه این رو ترویج نکنند زنها مجبورند برای رهایی از شر متلک رو به پوشیدگی بیاورند که این با منویات کارتلهای ترویج مد و ویکتوریا سکرت و..در تضاده..خیلی ساده اید...غرب دقیقا نظام اجتماعیش رو درست با توجه به همه این ریزه کاریها ترسیم کرده نه ما که دوست داریم هر جور خواستیم لخت و پتی بیاییم بیرون و هیچ کس هم چیزی نگه...مطمئن باش اون مرد از روی فهم اشتباهش عذرخواهی نکرده برای رهایی از شر قانون عذرخواهی کرده...چیزی که در غرب حاکمه اینه..باورهای قانونی..نه اخلاقی...

ناصحین89

اگر پای سخن بسیاری از زنان محجبه ایرانی بنشینی به تو می گویند که برای امنیت بیشتر حجاب دارند..این یعنی جامعه از طریق عرف به وی فهمانده اگر می خواهد هدف متلک و یا تجاوز قرار نگیرد یا دیگر برخودهای جنسی باید پوشیده بماند..در غرب هم همین گونه است...از شما تعجب می کنم که در غرب هستی اما کلیت غرب را درک نمی کنی که انها برای زن ارزشی قائل نیستند و اگر برای وی حریم خصوصی و ...قائل اهستند ان هم به زور قانون و..برای ان است که در جای دیگر بتوانند از نیروی کار ارزانش و جلوه های تنش برای فتشیسم و کارتلهای مد و..استفاده کنند..مگر همه جا ایران است که هیچ چیز روی حساب و کتاب نباشد...و چند تا ساده دل مانند شما فکر کنند اگر همه چیز اختیاری بود خیلی چیزها درست می‌شود..نظام اخلاقی اسلام با نظام اخلاقی غرب کاملا فرق می کنند..انجا در عین آزادی در روابط جنسی همه چیز اختیاری است..دیسکو و فاحشه خانه هست...ازادی پوشش هم هست...ولی اینجا هنوز حرف از ازدواج موقت تابو است بعد اگر در بقیه چیزها آزادی دهیم با خیانتها و تجاوزها و عقده ها و تحریکهای نسی چه می کنید...