ادامهٔ تحصیل در فرانسه - ٢

از جمله سوالات دیگری که علاقمندان به ادامه تحصیل در فرانسه از من می‌پرسند،‌ هزینهٔ زندگی و نحوهٔ برخورد مردم است.

هزینهٔ زندگی در فرانسه چندان بالا نیست. اگر خیلی اهل سینما و رستوران و ... و ... (!) نباشید، صرفه‌جو باشید و از LIDL (میعادگاه همیشگی ایرانیها، مخصوصاً شنبه‌ها!) ALDI  یاEd خرید کنید یا به محصولات ارزان قیمت بقیه فروشگاهها که به نظر من از نظر کیفیتی معمولا با مال ایران برابری می‌کند و گاهی بهتر هم هست قناعت کنید، هزینهٔ ‌یک ماه برای یک نفر- به تجربه من- به طور متوسط دویست یورو می‌شود. البته در این دویست یورو هزینهٔ مسکن که اتاق نه متری یک نفره در خوابگاههای دانشگاه است هم گنجانده ‌شده است. اجارهٔ چنین اتاقی (با سرویس بهداشتی مشترک) در همه جای فرانسه حدود ١۴٠ یورو است که دولت حدود ۴٠ یوروی آن را به شما بر‌می‌گرداند. اگر بخواهید در خوابگاه اتاقی گرانتر بگیرید یا اصلا در آپارتمانی ساکن شوید مسلماً هزینهٔ یک ماهتان بالاتر از دویست یورو خواهد رفت.

اگر در فرانسه اجاره‌نشین شدید یادتان باشد که می‌توانید از CAF درخواست کمک هزینهٔ مسکن کنید. بعد از کلی کاغذبازی درآمد و اجاره‌خانه را بررسی می‌کنند و اگر درآمدتان از سطح معمول کمتر بود، هر ماه مقداری از اجاره‌خانه‌تان را به شما می‌پردازند. درضمن این  CAF به ازای هر بچه که در فرانسه به دنیا بیاورید از ماه پنجم بارداری ماهی دویست یورو به شما پرداخت می‌کند.

در مورد بیمه هم کمی می‌نویسم. هرچند که سوالی نشده بود اما چون سر خودم نزدیک دو سال کلاه رفت می‌نویسم که جویندگان اینترنتی مطلع شوند. باز هم بعد از کلی کاغذ بازی کارت مغناطیسی بیمه‌ای دریافت می‌کنید که با آن از پرداخت هفتاد درصد هزینه‌های درمانی معاف هستید (این چیزی است که من در مورد همهٔ دانشجویان بورسیه و غیر بورسیه دیده‌ام). برای آن سی درصد، دوباره باید تقاضای بیمه تکمیلی مجانی کنید و درنتیجه باز هم کاغذبازی. اما اعصابتان خرد نشود. ‌اگر درآمدتان کم باشد مشمول بیمه‌ای می‌شوید به نام CMU که با ارائه کردن آن از پرداخت هرگونه هزینه درمانی معافید. این موهبت معمولا نصیب دانشجویان غیر بورسیه –قشر آسیب پذیر- می‌شود. دانشجویان بورسیه می‌توانند یک بیمهٔ ‌تکمیلی پولی بگیرند که در صورت پرداخت هزینه‌های درمانی تحت پوششان قرار می‌دهد.

و سرانجام برخورد مردم با خارجی‌ها. اولین و متداولترین جواب اینست که اینجا همه جور آدم هست. ولی خداوکیلی برخورد فرانسوی‌ها با ما جهان سومی‌‌ها  - ببخشید، اهالی کشورهای درحال توسعه- خیلی بهتر از برخورد ما با افغانی‌ها و حتی برخورد ما با خودمان است. از لحظهٔ ورودم به فرودگاه مهرآباد، بی‌مهری و بی‌احترامی هموطنانم آب سردی است که مدام بر سرم ریخته می‌شود. این را نوشتم که بگویم به نظر من به طور کلی اینجا به آدم بیشتر احترام گذاشته می‌شود تا کشور خودمان. اما یک چیزی را نباید فراموش کرد که ما به هرحال خارجی هستیم و فرانسوی خارجی دوست ندار هم وجود دارد. مخصوصاً لفظ نژاد پرست را به کار نمی‌برم. لازم نیست نژاد پرست باشی. همین که کشورت را دوست داشته باشی کافیست تا با دیدن کسانی که ظاهر آنهایی را دارند که کشورت را خراب می‌کنند رو ترش کنی. این خرابکارها هم متاسفانه بیشتر صاحب چشم و ابرو و موی مشکی، نام خارجی و لهجهٔ خارجی هستند. بنابراین در کنار احترامهایی که گاهی آدم را شرمنده‌ می‌کنند، باید منتظر عکس‌العملهای تند هم بود.

این بود پاسخهای من به سوالات ایمیلی. امیدوارم به درد بخورد. شیرین خانم احمدنیا هم مطالب بسیار مفیدی را در مورد تحصیل در مالزی در وبلاگش ارائه کرده است.
/ 20 نظر / 18 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امير

سلام مرسی که به من سر ميزنی و توجه داری به اين قضيه مطالب قبليت راجع به کپی رايت و مسائل مرتبط رو خوندم اما من با خودم دو دو تا ۴تا کردم دیدم اگه بخوام ایقدر خرج کنم و وقت بذارم تا حقمو از اون آمریکایی های احمق شعار ده بگیرم، ضررش خیلی بیشتر از سودشه ما تو ایرانش نمیتونیم از حق خودمون دفاع کنیم حالا اونا که چند هزار کیلومتر اونرتر یه عکس مارو کوچیک کردند گذاشتند ... برای اینکه اعصاب خودم رو خورد نکنم متاسفانه این حرفو زدم واقعا راه حلی هست؟ دیروز بهشون ایمیل زدم که میدونستم جواب نمیدند و هنوز ندادند

بابا چه خبرتونه با چوب و چماق ریختین سر وبلاگ این ضعیفه؟ گناه کرده اومده لو داده چقد خرج می‌کنه؟ کدوم شما حاضرین این کارو بکنین؟ نه خ خداییش میاین تو وبلاگتون بنویسین من فلانقدر خرج زندگیمه؟ اصن به دوستتون میگین؟ حالا این بیچاره اومده به یه سری جواب بده چشم که شکر خدا دارین بازش کنین ببینن نوشته من اینقد خرج میکنم در ثانی اینقد ساده ‌این که فکر کردین ملت پا میشن میان فرانسه چون یه ضعیفه تو وبلاگش نوشته خرج اینقده؟ اگر یه ذره اوم مختون رو بکار بندازین میفهمین که هیچ خری عقلش رو نمیده دست یه وبلاگ درپیتی و میره چند جا پرس و جو میکنه. نکنه مخ پخ یخده؟ عجب مردم بی جنبه ای داریم ما

reza abdoli

با سلام, از آقای بی نام متنفریم.معلومه آدمی که نام نداره, حکما شخصیت هم نداره, بهتره خانم دکتر ضابط گزارشی از زندگی دانشجویان ایرانی در گرونبل تهیه کنه تا غایله ختم به خیر بشه

ليلا

سلام خانم شادی از کمک و راهنماييهای شماو اطلاعاتی که بیدریغ در اختیار ما می گذارید بسيار سپاسگزام.... ولی تعجب ميکنم که چرا بعضی اينقدر با بغض و تلخی نظرشون بيان ميکنند... خب خيلی راحت ميشه همين نظرات رو با لحن ديگری هم بيان کرد . و جالب اينه که خودشون هم بر اين نکته واقفند و از ذکر نام خودشون شرم دارند!!!

سيدتقي

اگرچه با وبلاگ ما خيلي بي‌مهري، ولي همون‌جا موفق باشي...

فريدا

از خانم ضابط خواهش می کنم حرف های بی ارزش و پوچی مثل اين بی نام رو از وبلاگشون حذف کنند بيچاره دستش به اينجا نمی رسه ميگه پيف پيف بو مياد!!!!!!!

salam man raftam sefarate france baraye moshavere va anha goftand 800uro baraye shahrestanha va 1100uro baraye paris bayad mahane hazine kard chetor shoma goftid 200uro?! che karahaei balad basham baraye pool dar avardan khobe masalan mesle karaye grafiki mesle fotoshop ya tadrise zaban ....

amir

bebakhshid yadam raft esmamo benevisam in bedone name payeeni manam !!!!

کيهان

با تشکر فراوان از شما هموطن ارجمند ۱- لطفا چنانچه اطلاعاتی در رابطه با دانشگاه های تولوز داريد در وبلاگتان درآن باره بنويسيد. ۲- تفاوت تحصيل و ارزش مدارک مدارس فنی فرانسه چگونه است؟ با آرزوی موفقيت

narges

salam.khob hastid?man narges hastam daneshjoie sale 3 hoghogh.mikhastam beporsam bebinam age mishe mitonid etelaati dar morede tahsil dar reshteie hoghoghe daneshgahe sorbon az karshenasi be karshenasie arshad va hamchin nahveie iadgiri zabane faranse dar ekhtiare man begzarid va hamintor in masale ke edame tahsil dar faranse az maght`e arshad behtare(iani ba madrake lisans)ia baraie ph.d? kheili mamnon.age beshe behem off bedin ie donia mamnoneton misham.